Edasi sisuni

Külmateraapia on üha enam leidmas oma kohta spordimedistiinis ja taastusravis, samuti osana aktiivse inimese treeningujärgses taastumises ning ülekoormusvigastuste ennetamises. Mitmed teaduslikud uurimustööd on täheldanud, et külmateraapial on rohkem kasulikke füsioloogilisi omadusi kui ükskõik mis teisel spordimeditsiinis kasutataval vahendil. Külmateraapia mängib tähtsat rolli pingelistest treeningutest taastumisel (vähendab lihasstressi), traumade ennetamisel ning ning efektiivses järelravis (tõstab lihastoonust, stimuleerib vereringet, kiirendab põletikuliste protsesside taandumist jne).

Tänaseks päevaks on ka TÜ Akadeemilisse Spordiklubisse jõudnud mitmete Ameerika professionaalsete sportlaste initsiatiivil ning tippteadlaste kaasabil välja töötatud biomeditsiinilised külmakompressiooniseadmed, GameReady™, Thermotek Pro PT7™, kus läbi spetsiaalsete voolikute ning mansettide avaldatakse samaaegselt pehmetele kudedele külmateraapiat ja vahelduvkompressiooni.

RasmusGameready

Külmateraapiat kasutab ka 400m tõkkejooku 2014. aasta EM hõbe Rasmus Mägi

 

Mõlema süsteemi eesmärgiks on vähendada turset pehmetes kudedes, aeglustada põletikulisi protsesse ning soodustada lümfidrenaaži, samaaegselt stimuleerides ümberasetsevaid terveid lihaskudesid, kõõluseid jne. Samuti on võimalik rakendada kontrastravi, mille effektiivsus väljendub külma- ja soojaravi vahelduvas rakendamises.

Pehmekoe traumad aktiveerivad põletikulisi protsesse, mis seisnevad kudede temperatuuri tõusmises, samuti iseloomustab põletikku suurenenud verevool, vedeliku kogunemine vigastuse piirkonda (ödeem, turse) ning põletikulise vere (leukotsüütide) sattumine rakkudevahelisse ruumi. Lekotsüüdid (vere valgelibled) mängivad siinjuures tähtsat rolli põletikuliste tegurite ja vigastatud koematerjali eemaldamises, kuid võib põhjustada rakuvigastusi ja isegi nekroosi (pehmekoe täielik kärbumine/surm). PRICE (ingl. k. protection- kaitse, rest- puhkus, ice- jää, elevation- ülestõstmine) on laialt levinud raviprotseduur pehmekoe traumade ravis, kuid viimase aja uuringud on kinnitanud külmateraapia ja välise kompressiooni koosmõju effektiivsust. Nende kombinatsioon on tänapäeval parim ravimeetod, et vähendada põletikulisi protsesse.

kylmajalg_610Külmateraapia traumajärgne kasutamine ja füsioloogiline effekt seisneb peamiselt selles, et annab lühiajalise analgeetilise (valu väheneb) efekti, vähendab metaboolset (ainevahetuse) aktiivsus ning vähendab rakkude hapniku vajadust. Oluline lokaalne metaboolsete ensüümide aktiivsuse vähenemine ning lokaalne vasokontraktsioon (veresoonte ahenemine) tekib vastusene külma rakendmisele. Vähenenud valu ülekandemehhanismide ning aeglasemate närvivalu signaalide kombinatsioon põhjustab analgeetilise efekti. Selle tulemisena võib metabolism aeglustuda kuni 50%,mis omakorda kergendab hapnikurikka vere läbipääsu vigastatud kudedesse. Samal ajal on võimalik parandada liigese liikuvusulatust, kuna liigest ümbritsevate lihaskiudude afferentsete närvikiudude (juhivad närviimpulsside ülekandmist lihastest kesknärvisüsteemi) erutatavus on samuti vähenenud.

Külmateraapia kasutamine avaldab otsest mõju ka leukotsüütide formeerumisele põletikukoldes ning nende kinnitumisele veresoonte ja kapilaaride seintele. Külm vähendab oluliselt valgevereliblede migratsioon vigastatud kudedesse. Seetõttu on külmaravil oluline roll põletikkuprotsesside vähendamisel ja vähendamisel.

Kombineerides külmaravi koos staatilise ja/või vahelduvkompressiooniga on võimalik veelgi intensiivistada ja verevoolu vigastuse koldes, samuti vähendada turse tekkimist ning seeläbi soodustada kudede paranemist. Vahelduvkompressioon ja külmaravi koosmõjul on lisaks võimalik soodustada ja optimeerida häirunud lümfidrenaaži (lümfi äravoolu) põletiku piirkonnast. Parem lümfide funktsioon kiirendab kudede paranemist eemaldades ülemäärast koevedelikku. Seetõõtu on külma- ja kompresssioonravi koosmõjul võimalik soodustada taastumist nii intensiivsetest treeningutes kui ägedatest pehmekoe vigastusest (lihas- ja kõõlustraumad, sidemete vigastused, operatsioonijärgne taastumine jne).

Seni tehtud uuringutest ja kirjandusest on selgunud, et funktsionaalne lähenemine vigastuste ennetamisel ja taastumisel on parim vahend. Nii ka külma- ja kompressioonravi kombinatsioon. Väline kompressioon ja külma rakendamine aitab taastada normaalseid füsioloogilisi protsesse, alandada temperatuuri vigastustatud piirkonnas ja ulatudes sügavamale kudedesse, stimuleerib verevarustust (tõstab arteriaalset verevoolu, vähendab venoosset survet), parandab lümfi äravoolu, kiirendab kudede paranemist (sidekoe teke), tõstab kapillaaride seinte tugevust, optimeerib ainevahetust ja vähendab põletikutunnuseid.

Lisainfo ja protseduurid

Martin Vahimets

martin.vahimets@ut.ee | 55 602 133