Tartu Ülikool kutsub maikuus kõiki orienteeruma
Tartu Ülikool ootab terve maikuu jooksul kõiki töötajaid, üliõpilasi, vilistlasi ja nende peresid ning ka teisi huvilisi Tartu linna orienteeruma. Tule avastama kohti, kus ülikoolipere on 19. sajandi algusest saati tegelenud liikumise ja spordiga!

Orienteerumisrada koosneb 20 punktist ja selle on kokku pannud TÜ muuseumi kuraator Ken Ird. Kas teadsid, et arhitekt Krause esimeste ruumiplaanide järgi pidi peahoone esimesel korrusel asuma vehklemissaal? Kui ei, siis tule orienteeruma! Iga rajapunkti kohta leiad põneva ajaloolise fakti, mida saab kas lugeda või kuulata. Helifailid on sisse lugenud Viljandi kultuuriakadeemia üliõpilased.

Rada on jõukohane kõigile – kontrollpunkte võib läbida meelepärases järjekorras ja osade kaupa ning aega ei võeta. Terve raja rahulikus tempos läbimiseks tuleks arvestada umbkaudu poolteist tundi.

Kuidas orienteerumine välja näeb?
Prindi kaart või võta see ülikooli peahoone (Ülikooli 18), Delta keskuse õppe- ja teadushoone (Narva mnt 18), Biomeedikumi (Ravila 19) või Vanemuise 46 õppehoone valvelauast. Soovi korral saad kaardi ka nutitelefoni laadida.
– Enne rajale minekut tutvu leppemärkide süsteemiga.
– Rajal on kokku 20 kontrollpunkti, mida võib läbida endale sobivas järjekorras.
– Kontrollpunkti jõudes pildista seal olevat ruutkoodi. Selleks laadi oma telefoni ruutkoodi (QR-koodi) lugemise rakendus või kontrolli, kas telefonikaameral on vajalik funktsioon olemas.
– Rada kulgeb majade vahel, tänavatel, rohealadel jm avalikus ruumis. Ole liikluses ettevaatlik! Pane tähele, et mitmest rajal ette tulevast objektist (nt kõrged aiad, müürid, lillepeenrad või hekid) ei tohi otse üle minna. Samuti on keelatud siseneda eramajade või asutuste hoovidesse, kui need on tähistatud vastava leppemärgiga. Keeldu tähistavad märgid tunned kaardil ära jämeda musta joone (aed, müür) ning samblarohelise värvuse järgi.

Eesmärk ei ole läbida rada kõigist teistest kiiremini, vaid tunda rõõmu värskes õhus liikumisest. Kõik, kes tulevad orienteeruma, ongi juba võitnud! See on kogu ülikoolipere tervisespordiüritus, mille lõpus loositakse kõigi osalenute vahel välja ka hulk toredaid meeneid. Selleks, et loosiõnn võiks naeratada just sulle, anna meile teada, et käisid orienteerumas: https://survey.ut.ee/index.php/294818?lang=et.

Kui raatsid, jaga pilti toredast hetkest orienteerumisrajal ka Facebooki sündmuse lehel.

Palume kõigil orienteerujatel hoida enda ja teiste tervist: käituda vastutustundlikult, hoida vahet ja liikuda hajutatult.

IN ENGLISH – University invites everyone to orienteering

Throughout May, the university invites all employees, students, alumni and their families as well everyone else to orienteering in the city of Tartu. Come to discover places where the university family has done exercise and sports since the early 19th century!

The orienteering course with 20 points has been compiled by Ken Ird, Curator of the UT Museum. Did you know that according to architect Krause’s initial floor plans, there was supposed to be a fencing hall on the ground floor of the main building? If not, come orienteering! At each checkpoint, you can read about or listen to an exciting historical fact. The audio files have been recorded by students of Viljandi Culture Academy.

The course is feasible for everyone – checkpoints can be passed in order of your convenience and in parts and no time will be taken. Completing the entire course at a leisurely pace should take approximately an hour and a half.

How to start orienteering?
Print the map or get it from the front desk of the main building (Ülikooli 18), the Delta academic and research building (Narva 18), Biomedicum (Ravila 19) or the academic building at Vanemuise 46. You can also download the map to your smartphone.
– Before you start, make sure you know the map symbols.
– In total, there are 20 checkpoints, which you may take in any order.
– When you arrive at a checkpoint, scan the QR code with your phone. For that, install a QR code reader app on your phone or check whether your phone camera already has that function.
– The course runs between buildings, on streets, in green areas and in other public places. Be careful in traffic! Please note that there are several objects on the course that you are not allowed to cross, such as fences, walls, flowerbeds or hedges. Similarly, do not enter private yards that are marked respectively. On the map, “no entry” areas are marked by the thick black line (fence, wall) and moss green colour.

The goal is not to complete the course the fastest but to enjoy physical exercise outdoors. Everybody who comes orienteering is the winner already! This is a recreational sports event for the whole university community. At the end of the event, several nice gifts will be raffled among all registered participants. To give chance a chance, let us know that you went orienteering: https://survey.ut.ee/index.php/294818?lang=en.

If you don’t mind, also share a photo of a nice moment on the course on the Facebook event page.

We are asking all participants to protect the health of yourself and others: act responsibly, keep distance and avoid mixing groups.