Edasi sisuni

Kes ei tahaks vastupidavaid ja elastseid lihaseid või traumadest kiiremini taastuda? Organismi taastumist kiirendavaid ja tugi-liikumisaparaadi tugevamaks muuta aitavaid võimalusi on palju, kuid üks tõhusam neist on diatermia meetod, mis on nüüd kättesaadav ka Tartu Ülikooli Akadeemilise spordiklubis.

TecnoSix Red Coral diatermiaaparaat sobib hästi nii sportlastele kui harrastajatele, samuti mitmete skeletilihasüsteemi häirete ja vaeguste all kannatavatele patsientidele, kes soovivad parandada oma kehalist seisundit ning tõsta töövõimet ja vastupanu.

Viimase 15 aasta jooksul on diatermia leidnud rohket kasutust nii spordi- kui kliinilises meditsiinis nagu ortopeedia ning traumatoloogia. Sõna „Diatermia“ on moodustunud kahes ladina keelesest sõnast „Dia“- läbi ja „thermae“- soojus, mille on moodustanud Nagelschmidt (umbes 1907 a.) ning kujutab endast teatud bioelektriliste impulsside läbimist läbi keha. Energia, mille tekitab elektromagnetväli, põhjustab võimsa biostimulatsiooni, mis omakorda kiirendab rakusisest (intratsellulaarset) energia ülekandumist, mille tulemusena on võimalik kiirendada vigastustest taastumisaega.

Diatermia sobib:

  • lihaste elastsemaks ja/või vastupidavamaks muutmiseks
  • sportlasele pingutuse järgseks lõdvestamiseks
  • luumurdudest taastumiseks
  • lümfi- ja veresoonkonna probleemide ennetamiseks
  • traumajärgseks funktsionaalseks taastusraviks
diatermia

Diatermiaaparaati kasutab ka Tartu Ülikool/Rocki meeskond

Diatermia on üle maailma laialdaselt levinud meetod, mida kasutatakse väga palju spordimeditsiinis, -traumatoloogias ning ortopeedias. Samuti on diatermia kasutusel reumatoloogias, füsioteraapias, ilukirurgias Diatermia abil saab soodustada ja/või kiirendada treeningutest ja ka traumadest taastumist, mis omakorda aitab kaasa sporditulemuste parandamisele. Mitmesageduslik diatermia ehk soojusenergia ülekandmine kudedesse muudab lihased vastupidavaks ja elastsemaks, tõstes lihaskoe töövõimet ja jõudlust. Diatermia kasutamine soodustab ka suurema vastupanuvõimega kudede paranemist – liigeskapsli struktuurid, kõhre vigastused, samuti luukoe kiiremat formeerumist.

Grit_coral

Grit Šadeiko

Maailmas kasutatakse antud meetodit juba enam kui 15 aastat kogu skeletilihassüsteemi ning lümfi- ja veresoonkonna probleemide ennetamisel ning traumajärgseks taastusraviks. Diatermia ravi kasutamist tasub kaaluda krooniliste kui ägedate traumajärgsete seisundite puhul (näiteks liigesevigastused, tursed või hematoomid jne). Diatermia pakub leevendust ka lülisamba proleemide korral.

Diatermia füsioloogiline toimimise põhimõte on kudedes soojusenergia tekitamine ning ülekanne, mistõttu paraneb verevarustus ja lümfivereringe, millel on omakorda põletikuvastane toime ning mis aitab alandada valu ja vähendada pingeid lihastes.

Diatermia peamine erinevus võrreldes teiste füüsikalise teraapia meetoditega on keharakkudes olevate ioonide bioelektriliste laengute abil kehasisese energia genereerimine, mille tulemusel suureneb koesisene verevool ning bioelektriliste ioonlaengute stimulatsioon. Selline füsioloogiline protsess võimaldab tugevat parandab oluliselt kudede lokaalset ainevahetust ning soodustab lümfidrenaaži, rakusisest stimulatsiooni ja kiiremat taastumist.

Lisaks sellele võimaldab meetod täpselt teada saada ja määrata läbi bioelektriliste ioonlaengute liikumise rakusisese ja –välise (intra- ja ekstratsellulaarse) ruumi vahel kulunud energia hulka ning samaaegselt on manuaalselt võimalik hõlmata ka suuri kehapiirkondi. Bioloogilist efekti on võimalik muuta vastavalt seisundile, mida ravida/parandada soovitakse muutes võimsust ning sageduse hulka, samuti ioonlaengute liikumist kondensaatorite vahel.

Kasutades erinevaid protseduure (capacitive and/or resistive system) ja sõltuvalt sellest, kas tegemist on ägeda või kroonilise seisundiga, saab kiirendada paranemist või parendada skeletilihassüsteemi seisundit – tõsta töövõimet ning vastupanu.

Lisainfo ja protseduurid

Martin Vahimets

martin.vahimets@ut.ee | 55 602 133