Vasta kahele küsimusele ja loe lähemalt!

Uudised

Vasta kahele küsimusele ja loe lähemalt!

Vasta kahele küsimusele:

  1. Kas sinu igapäevane mõõduka intensiivsusega liikumine piirdub 30-60 minutiga? 
  2. Kas suurema osa päevast veedad istudes arvuti taga tööd tehes ning õhtuti diivanil teleri ees?

Kui vastasid vähemalt ühele küsimusele jaatavalt, loe edasi👇

Kes on aktiivne tugitoolisportlane?

Aktiivne tugitoolisportlane teeb igapäevaselt soovituslikud liikumisminutid täis (30-60 minutit), kuid sellegipoolest on tundideviisi istuvas asendis.

Mida ütleb hiljutine uuring?

Selle aasta juulis avaldatud teadusuuring mõõtis Soome inimeste liikumisaktiivsust ja tervisenäitajaid ning selgus, et pea kolmandik uuringus osalejatest (n=1173) täidavad küll liikumissoovitused, kuid veedavad igapäevaselt istudes üle 10 tunni. Uuringus osales üle 3000 inimese, kes kandsid 7 päeva liikumisaktiivsust mõõtvaid seadmeid. Lisaks läbisid osalejad tervisekontrolli, mille käigus mõõdeti nende kehakompositsiooni ja verenäitajaid (veresuhkur, kolesterool, triglütseriidid). Tulemustes joonistus selgelt välja, et nö. aktiivsete tugitoolisportlaste tervisenäitajad on halvemad kui vähem istuvatel inimestel. Teadlased tõid soovitusena välja, et ka igapäevase kerge liikumise suurendamine (10h asemel 8h istuvat aega ning lisa 60-90minutit jalgadel olemist ja jalutamist) aitab märkimisväärselt vere kolesteroolitaset alandada ning südameveresoonkonna tervist parandada. (PMID: 35881930)

Kui sa ei taha olla aktiivne tugitoolisportlane, siis veendu, et sa ei jää liiga kauaks passiivselt istuma ning tee päeva jooksul mitmeid liikumispause. Peatselt on käes iga-aastane spordinädal, mis kutsub üles võimalikult palju liikuma ja igapäevasest mugavustsoonist välja tulema. Löö ka sina spordinädalal kaasa!

Rohkem teaduspostitusi näed tervisespordi Instagrami lehel @unitartuelustiil!

16.09.2022